fbpx
Yazarı, Amazon’un karaktersiz Kahraman’ını anlatıyor!

Yazarı, Amazon’un karaktersiz Kahraman’ını anlatıyor!

Mario de Andrade, Macunaima’yı 1928 yılında yayımladı. Tüm masraflarını kendi cebinden karşıladı. Bu yüzden ilk baskı ancak 800 kopya olabildi. Yazar, bu kitabı için iki önsöz yazdı. Bu önsözler, Macunaima’ya dair ilginç bilgiler içeren bu önsözlerden alıntılanmış bölümler, Türk okurları için gölgede kalmış büyük bir yazarı ve dev eserini tanımak için çok önemli.

  • Boş yere umut besleyip hayal kırıklığına uğramamak adına okuyucunun bazı açıklamalara ihtiyacı var. Macunaíma bir sembol olmadığı gibi serüvenleri bir gizem ya da fabl gibi de düşünülmemeli.
  • Bu, mangolar, ananaslar ve Araraquara sigaraları arasında yazılmış bir tatil kitabı, bir oyuncak. İnsanların yasaklara, korkulara, bilimin ya da gerçekliğin endişelerine kulak asmadıkları (polislerin düdüğü, yağlanması gereken frenler) bu fantezi dolu dev ormanda ruhumu dinlendirdim. Bununla beraber diğer bütün oyuncaklar gibi benim oyuncağımın da faydalı olduğunu düşünüyorum. Hiç kimsenin artık düşünmediği belki de hepsi birer hazine olan şeyleri göstererek eğlendim.
  • Macunaíma’da beni çeken şey, hiç kuşkusuz, çalışmak ve Brezilyalılar’ın ulusal  varlığını olabildiğince keşfetmek için yaşadığıma dair kaygımdır. Öyle ki, büyük müücadelelerden sonra vardığım sonuca emin oldum: BREZİLYALININ BİR KARAKTERİ YOKTUR. ‘Karakter sözcüğüyle sadece bir ahlaki gerçekliği belirlemiyor, aynı zamanda kendini her şeyde, geleneklerde, eylemlerde, duygularda, dilde, tarihte, yürüyüşte, iyide olduğu kadar kötüde de gösteren kalıcı ruhsal varlığı anlıyorum.
    (Brezilyalı’nın karakteri yoktur çünkü ne kendi medeniyeti ne de geleneksel bir bilinci yoktur. Fransızlar’ın bir karakteri vardır, Yorubalar’ın ve Meksikalılar’ın olduğu gibi.  Böyle olmasında belki kendine özgü uygarlık, açık ve yakın bir tehlike veya yüzyılların getirdiği bilinç yardım etmiş olabilir; bir şey kesin ki bu saydıklarımın bir karakteri vardır.) Brezilyalı’nın-hayır. Aynen yirmi yaşındaki bir genç delikanlı gibi: İyi kötü genel olarak eğilimlerini kestirebiliriz, ama halen herhangi bir şey hakkında kesin yargıya varmamız için erkendir.
  • “Işığın Yuvası” olarak da anılan Araraquara yakınlarında, hamakta, sigara ve purolar arasında aralıksız geçirilen altı gün boyunca,  tamamen eğlence niyetine yazılmış bu kitabı, nihayet başka bir endişem kalmadan noktalamayı başardım.