fbpx
Hanne Ørstavik

Hanne Ørstavik

Hanne Ørstavik Norveç’in kuzeyinde, Østfinnmark eyaletinin Tana kasabasında, üç kardeşin ortancası olarak büyüdü. Çoğu roman bu kuzey bölgesinde geçer ve kendisi de hem kişisel hem de yazar olarak gelişiminde Finnmark topraklarının önemini vurgular. Ørstavik Oslo Üniversitesinde psikoloji okudu ve bugün dahi yazarlığının yanında lisanslı Rosen methodu pratisyeni olarak mesleğini icra etmeye devam ediyor. Aynı zamanda fransızca öğrenen Ørstavik, Leslie Kaplan’ın kitabı “L’Excès – l’usine”i Norveççeye çevirdi.
Ørstavik’in ilk romanları Hakk(1994) ve Entropi(1995) zamanının tipik noktacılık akımını yansıtırlar. Bu romanları Forfatterstudiet i Bø da Eldrid Lunden’den yaratıcı yazarlık eğitimi aldığı dönemde yazan Ørstavik Christina Hesselholdt, Solvej Balle ve Stig Larsson’un kendisi için önemli ilham kaynakları olduğundan bahsetmiştir. Edebi noktacılık akımı, ayrıksı noktalar olarak kısa kompozisyonlar halinde yazılan metnin birlikte daha büyük bir anlatı oluşturması olarak açıklanabilecek yazım tekniğinden ismini alır. Nokta formu metne şiirsel bir nitelik katar. Ayrıca görsel ve ritmik elementler diğer düzyası tarzlarına göre daha büyük bir önem kazanır.
Norveç’in ünlü edebiyat dergisi Dagbladet’te çıkan bir yazıda, başka kadın yazarlarla birlikte “kadın minimalistler” adıyla anıldı. Bu grubun tarzı, edebiyat eleştirmeni Øystein Rottem tarafından “Olay örgüsünün asıl olarak karakterlerin iç dünyasında geçtiği, sembolizmle dolu stilize bir düzyazıya eğilimli” (Rottem 1999:752) olarak tanımlandı.
Hanne Ørstavik’in büyük çıkışı 1997’de Kjærlighet(1997; Sevgi) romanı ile oldu. Bugün bile hala dikkat çeken roman, 90’larda aile romanlarına yeni bir standart getirmişti. Birçok akademik çalışmaya konu oldu ve halihazırda Norveç eğitim sisteminde en çok üzerine çalışılan romanlardan biri.