fbpx
Orkney; Tepeden tırnağa ‘aşk kokuyor!

Orkney; Tepeden tırnağa ‘aşk kokuyor!

Çağdaş İngiliz edebiyatının en kendine özgü kalemlerinden Amy Sackville, ikinci romanı Orkney (Orkney İngiltere’nin kuzeyinde yer alan sayfiyeleri ile ünlü bir takımada) ‘in balayına çıkan bir çiftin fısıldaşmalarından muhteşem bir aşk öyküsü çıkarıyor.

“Evlendiğimizde seni nereye götüreyim, dedim ona. 

“Denize,’ diye cevap verdi. 

‘Beni denize götürür müsün?’ 

Ah, dedim asilce, ah okyanusları dökerim senin için. Seni engin Pasifik sakinliğine götürürüm, Kaliforniya’ya, Japonya’ya; ya da Asya’nın bağrındaki sıcak sularına, Hindistan’a, Atlantik’e, nereyi istersin? Bilinen eski dünyanın merkezine gidebilir, Odysseia gibi şarap karası denizlere açılır, akşamları kıyıya yanaşır, sahil kenarındaki terasımızda sadece parmaklarımızla yeriz yemeğimizi. Uzun gün eriyip giderken, masumane ve çırılçıplak yüzeriz güneşin son demlerinde… 

Ama bütün bunları işitince tebessümündeki tahammül kırıldı ve beni durdurdu, korkmuştu. 

Orkney, çağdaş İngiliz edebiyatının son dönemde armağan ettiği en ilginç isimlerinden Amy Sackville’in ikinci romanı. Baştan sona ‘aşk’ kokan roman da yazarı da, önümüzdeki aylarda, Africano Kitap etiketiyle ve Beyza Artukarslan’ın enfes çevirisiyle yayımlanacak.  

Türkiyeli edebiyat tutkunlarının ilk kez tanıyacağı Amy Sackville; ilk romanı Durağan Nokta (Still Point) ile John Llewellyn Rhys ödülünü kazanmıştı. 2010 yılında yayımlanan roman, Orange ödüllerinin aday listesinde yer almıştı.
Leeds Üniversitesi’nde İngilizce ve Tiyatro üzerine eğitim aldıktan sonra yüksek lisansını Oxford’un Exeter kolejinde yapan Amy Sackville, yayıncılık sektöründe çalışırken Goldsmith Koleji’nde yaratıcı yazarlık eğitimi görmüştü.
Yazar, ikinci edebiyat ödülünü Orkney  ile kazandı İngiltere’nin kuzeyindeki adada balayı tatiline çıkan bir çiftin aşkını betimlemedeki gücü, Amy Sackville’e 2014 yılında Somerset Maugham ödülünü getirdi.  Yazarın ünlü İspanyol ressam Diego Velasquez ve İspanya kralı IV Philip’in sarayına dair son romanı Kralın Ressamı ise 2018’de yayınlandı.

Romana gelince…
Richard 60’ına merdiven dayamış bir profesör. Sevgilisi ise 21 yaşındaki doktora öğrencisi. Evleniyorlar ve “Beni denizlere götür” diyen genç eşinin arzusu üzerine, romana adını veren Orkney adalarında iki haftalık balayı tatili ayarlıyor.

Adadaki sayılı günlerini, birbirinden muhteşem anlarla taçlandırıyorlar. Buz kesen Kuzey rüzgarlarından korunaklı kır evlerinin şöminesi üzerinde içkilerini yudumluyorlar. ‘An’ların muhasebesini yapıyorlar. Anın tüm katmanlarına girip zamanı çoğaltmak istiyorlar belki de. Adanın büyüleyen anlarını ise birlikte adlandırmaya çalışıyorlar. Elbette gündüzler de paylaşımlı, hayatın olağan akışı ve ihtiyaçlar da var. Richard, kitabı üzerinde çalışıyor çünkü. Böyle vakitlerde eşi kumsalları keşfediyor. Richard pencerenin önündeki masasından başını kaldırdığında eşini büyük bir hazla ve empatiyle izleyebiliyor. Göremediği zamanlar için ise eşi büyük bir rikkat sergiliyor;

“Ah canım, senin çerçeveninin dışına çıktım, affet beni!”

Orkney, inanılmaz betimlemeler, müthiş söz oyunları ve sahici bir bakışla… kristal bir kadehte yıllanmış bir şarap tadında sunuyor okuruna.

Okurun yapması gereken ise, onu küçük yudumlarla içmesi ve tadını, ağzının tüm yüzeylerinde, farklılıkları ayrı ayrı hissederek çıkarması.