fbpx
Küçük Çiçek, sinemaya uyarlanıyor

Küçük Çiçek, sinemaya uyarlanıyor

İosi Havilio’nun minimalist olduğu kadar gerilimli ve sürprizli romanı “Pequeña Flor – Küçük Çiçek”, Arjantinli yönetmen Santiago Mitre, tarafından sinemaya aktarılıyor.

“Paulina” ve “The Summit” gibi filmleriyle beğeni toplayan Arjantinli genç yönetmen Santiago Mitre, Arjantinli yazar İosi Havilio’nun “Pequeña Flor – Küçük Çiçek” adlı minimalist romanını sinemaya uyarladı.

Küçük Çiçek, İrem Soysaldı’nın İspanyolcadan yaptığı çeviriyle geçtiğimiz ekim ayında Türk okurlarıyla buluşmuştu.

İncelikli bir gerilimi, kara mizah, bunalım ve gerçeküstücü drama ögeleriyle başarıyla buluşturan Küçük Çiçek’in senaryo uyarlamasının altındaki imza ise Santiago Mitre ile Mariano Llinas’a ait. 

Filmin merkezinde, aynı romanda olduğu gibi, işsiz kalınca bir anda küçük çocuğunun ve evlilik hayatının irili ufaklı sorumlulukları altında ezildiği için entellektüel hedeflerinden uzak düşen José var. Bütün bunlara doğum sürecinde ayrıldığı yayınevindeki işine tekrar davet edilen karısına beslediği kıskançlık da eklenince José’nin gerçeklikle bağı zayıflıyor ve işsiz gencin günlük hayatındaki sürreal olaylar birbiri ardına sökün etmeye başlıyor.

Ezber bozan, muhteşem finaliyle okurunu derinden etkilemeyi başaran bu muhteşem minimalist romanın film uyarlamasının nasıl olacağı İosi Havilio okurlarınca tam bir merak konusu.

FİLMİN DİLİ FRANSIZCA

Öncelikli olarak Fransızca film piyasası göz önüne alınarak çekilecek ‘Küçük Çiçek’ filminin kastında Hispanik sinemanın yanı sıra Fransız sinema sektöründen önemli genç yıldızlar var;

Daniel Hendler (25 Watts)
Vimala Pons (Elle)
Melvil Poupaud (By the Grace of God)
Sergi López – Happy as Lazzaro
Françoise Lebrun – The Diving Bell and The Butterfly
Eric Caravaca – By the Grace of God

İKİ FİLMİ ÖDÜL GETİRMİŞTİ

‘Küçük Çiçek’i sinemaya çekecek olan Santiago Mitre, 2011 yılında çektiği ilk filmi ‘The Student – Öğrenci’ ile Locarno’da jüri özel ödülünü kazanmıştı. Mitre ikinci filmi ‘Paulina’ ile Cannes Eleştirmenler Haftası’nda büyük ödülün yanı sıra sinema yazarlarının en önemli iki ödülünden biri olan FIPRESCI’yi almıştı. Mitre’nin politik – gerilim türündeki yeni filmi ‘The Summit’ ise Cannes ve Toronto’da gösterildi.

YAPIMCILAR FARKLI ÜLKELERDEN

‘Küçük Çiçek’ filminin yapımcılığı, Arjantin’in La Unión de Los Ríos, Belçika’nın Panache Productions and La Compagnie Cinématographique, İspanya’nın Setembro Cine ve Fransa’nın Logical Pictures ile birlikte Auvergne-Rhône-Alpes Regional Film Fund ve Playtime, Arte/Cofinova 16, Indéfilms 8, ve Cinéaxe, şirketleri tarafından üstlenildi.