fbpx

Julián Herbert’den Canción de tumba

Kanser tedavisi gören eski bir hayat kadınının oğlu, yıllar boyunca annesinin çizdiği hayat yolundan geçmişine uzanırken sormadan edemez: Her an ölüme bir adım daha yaklaşan annem kurtulursa, onun ölüyor oluşunun gölgesinde yazdığım romanın sonu ne olacak?

İngilizceye Tomb Song: A Novel adı altında çevrilen kitap Kuzey Meksika’da bir hastanede lösemiden ölmekte olan annesinin başında duran mezar şarkısının anlatıcısı, dengesiz çocukluk ve gençlik anılarının içine gömülmüş. Annesi, Guagalupe, bir hayat kadını ve yarı kardeşleriyle birlikte çocukluğu, bir babadan diğerine, bir şehirden diğerine, bir varoştan diğerine savrulmakla geçmiş.

Geçmişten şimdiye savrulup geri dönen Mezar Şarkısı, sadece duygusal bir olgulaşma hikayesi değil, aynı zamanda yazarın arayış içinde ve çılgın
bir portresi. Hastanede gezerken Julian yazar olarak geçen hayatının hararetli hikayesini anlatıyor. Hamile eşiyle çıktığı Berlin gezisinden,
Uyuşturucu dolu küba festivaline, toplumun sınırlarındaki insanları bozuklukları, ön yargıları, çelişkileri ile anlatıyor.