fbpx

Mario de Andrade

Mário Raul de Morais Andrade(9 Ekim 1893 – 25 Şubat 1945) Brezilyalı şair, yazar, müzikolog, sanat tarihçi, eleştirmen ve fotoğrafçı. Brezilya modernizminin kurucularından. Paulicéia Desvairada (Hallucinated City) adlı kitabının 1922 de yayınlanması modern brezilya şiirinin başlangıcı sayılır. Etnomüzikoloji alanında öncülüğü ve brezilya edebiyatı üzerindeki nüfuzu oldukça önemlidir.

Andrade, yirmi yıl boyunca Sao Paulo’daki avant-garde akımın merkezi figürüydü. Müzisyen eğitimi almasına karşın şair ve yazar olarak ünlenen Andrade, Sao Paulo modernizmi ile bağlantılı bütün disiplinler ile alakadar olmuş ve Brezilyanın milli hezarfeni1 sayılır. Müzik, edebiyat, tarih gibi konular üzerine yazdığı denemeler birçok yerde yayınlanmıştır. Brezilya’da edebiyatta ve görsel sanatlarda birçok değişimin ortaya çıkmasını sağlayan 1922 deki modern sanatlar haftasının arkasındaki itici güçlerden biridir ve avantgarde “5’li grubun” bir parçasıdır.

Müzik profesörü ve köşe yazarı olarak çalıştıktan sonra büyük eseri Macunaima’yı 1928’de yayınladı. Brezilya halk müziği, şiir ve diğer alanlardaki çalışmaları, Brezilya hükümeti ile değişen ilişkilerine göre artıp, azalarak devam etti. Ömrünün sonuna doğru, ülke sanatını modernizme taşımadaki öncü rolünün tasdik edilmesi olarak, Sao Paulo’nun kültür bölümünün başına getirildi.

Andrade Sao Paulo’da doğdu ve neredeyse tüm hayatını orda geçirdi. Çocukluğunda, bir müzik dehası olarak Sao Paulo konservatuarında eğitim gördü. Aynı zamanda kendini tarih, sanat ve şiir konularında eğitti. Fransızcası iyiydi ve Rimbaud gibi sembolistleri okudu. Öğrenciyken de amatör olarak şiir yazmaya devam etmiş olsa da, piyanist olarak kariyerine devam edemeyince profesyonel olarak yazmayı düşündü.

1913’de kardeşi Renato futbol oynarken beklenmedik şekilde ölünce Andrade konservatuarı bırakıp Araraquara’daki aile çiftliğine döndü. Geri döndüğündeyse piyano performansı ellerinin titreyişinden etkilenmeye başlamıştı. Piyanist olarak mezun olmuş olsa da, vokal ve müzik teorisi üzerine çalışmalarını yoğunlaştırıp, müzik profesörü olma yolunda ilerlemeye başladı. Yazarlığı da ciddi olarak düşünmesi bu zamanlara denk düşer. 1917’de ilk şiir kitabını yayınladı. Há uma Gota de Sangue em Cada Poema (Her şiirde bir damla kan vardır), Rumuzu Mario Sobral adıyla çıktı. Andrade’nin gelişmekte olan Brezilya’lı kimliği anlayışından izler taşıyan kitap, ağırlıklı olarak erken dönem fransız yazınından etkilenmiştir.

İlk kitabı pek bir etki yaratmayınca, Andrade yazarlığının çapını genişletmeye karar verdi. Sao Paulo’yu terkedip kırsala çıktı ve hayatı boyunca sürdüreceği, Brezilya içlerindeki yerli halkın kültürüne dair araştırmalarına başladı. Yazıları, yanında kendi çektiği fotoğraflarla birlikte, Sao Paulo magazinlerinde yayınlandı.Brezilya folklorü hakkında devasa boyutlarda bilgi topladı. Bu yolculukları arasında konservatuarda piyano dersleri vererek, 1921’de profesör oldu.