fbpx

Iosi Havilio

Kökleri Avrupa’da bir Arjantinli

Kısa ama yoğunluklu romanı Küçük Çiçek ile ilk kez Türkçe okurlarıyla buluşan Iosi Havilio, kökeni itibariyle Eski Kıta’dan. 1974’te başkent Buenos Aires’te dünyaya gelen Iosi Havilio, Yugoslav kökenli Arjantinli oyuncu Harry Havilio’nun oğlu. Bu yüzden bir İtalyan ya da İspanyol ismi taşımıyor.

İlk romanı Open Door’u (Açık Kapı), 2006 yılında Buenos Aires’te yayımlayan yazar, bu romanda Buenos Aires’teki işini kaybettikten sonra (Küçük Çiçek’in kahramanı da işini kaybeder ve roman böyle başlar. Demek ki işini yitirme meselesi Havilio’da bir hayli etkili) taşrada bambaşka bir hayat moduna sürüklenen genç kadının hikayesini anlattı.
Ünlü Arjantinli eleştirmen Beatriz Sarlo’nun “Açık Kapı beni gerçekten şaşırttı, okuma yasalarının hiçbirine uymuyor” diyerek övdüğü roman, 2009 yılında İspanya’da Caballo de Troya tarafından yayımlandı. Roman iki yıl sonra Beth Fowler tarafından İngilizceye çevrildi ve Birleşik Krallık’ta basıldı.

Iosi Havilio, ikinci roman çalışması Estocolmo‘yu (Stocholm) 2010 yılında okuruyla buluşturdu. Havilio, bu romanda öyküyü, 1973 darbesinden sonra İsveç’teki 30 yıllık sürgünden itibaren memleketine dönen eşcinsel bir Şililinin etrafında kurdu.
Havilio’nun üçüncü romanı Paradises (Cennetler), 2012’de, La Serenidad (Sükûnet) 2014’te Pequeña Flor (Küçük Çiçek) ise 2015 yılında yayımlandı. Iosi Havillio, Buenos Aires Antolojisi (Entropía, 2008); Madrid, Con Perdón (Caballo de Troya, 2012) gibi dünyaca ünlü yazarlarla ortak eserlere de imza attı.